BIEGIEM PO SUKCES

Witam! Nazywam się Adrian Sajdak, jestem trenerem personalnym w Kuźni Treningu, studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz czynnym sportowcem. W swoim życiu, nie tylko zawodowym, niejednokrotnie spotykałem się z pytaniami typu: „jak biegać?”, „jak często?”, „jak długo?”, a przede wszystkim „po co biegać?”. Jako, że od wielu lat jestem ściśle związany ze sportem, ludzie zwracali się do mnie z wieloma, często niezwykle absorbującymi mnie pytaniami, dotyczącymi nie tylko typowo treningowego podejścia, ale również do czysto egzystencjalnych powodów mojej miłości do sportu. „Jak Ci się chce? Jest szósta rano, a Ty zamiast przewracać się na drugi bok biegniesz już 20 okrążenie wokół stadionu.’’ To pytanie jest wbrew pozorom bardzo ciężkie, ponieważ powody, dla których ludzie uprawiają z pasją różne dyscypliny sportu są rozmaite i bardzo rzadko ludzie potrafią na nie bez dłuższego zastanowienia odpowiedzieć. Ten artykuł rozpoczyna serię moich publikacji na temat treningu biegowego i wszystkich elementów z nim związanych. Moją misją jest przekazać Ci swoją wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i tę praktyczną, zdobytą przez lata własnego treningu. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zapali się w Tobie iskierka zapału, którą zechcesz rozpalić w wielki ogień pragnienia osiągnięcia swoich marzeń.

DLACZEGO BIEGANIE?

Bieg. Wbrew pozorom czynność prosta. Jeśli tylko posiadasz parę nóg jest ona możliwa do podjęcia w każdej chwili. Bieg sam w sobie jest dla człowieka czynnością tak naturalną, jak oddychanie. W końcu każdy z nas w swoim rozwoju przechodził kolejne etapy: jako niemowlę leżysz w łóżeczku, pierwszy raz siadasz, zaczynasz raczkować, wstajesz trzymając mamę za rękę, później zaczynasz chodzić i nim się ktokolwiek spostrzeganie zaczynasz biegać i od tego momentu wszędzie jest Cię pełno. W dawnych czasach bieganie było o wiele częściej wykorzystywaną zdolnością, niż ma to miejsce dzisiaj. Nasi praprzodkowie uganiali się za zwierzyną, dzieci jeszcze do niedawna wolały pobiegać wokół domu za piłką, niż siedzieć przed komputerem. Również my, dorośli ludzie, w każdej możliwej sytuacji korzystamy z samochodów, miejskiej komunikacji. Często można spotykać sytuację, że ludzie czekają na autobus tylko po to, żeby podjechać jeden przystanek, bo po co się męczyć? Możesz mi teraz zarzucić herezję, bo kto normalny biegnie do sklepu, na uczelnie, czy do pracy? Nikt. Marsz, spacer, szybki marsz również są elementami biegu, a już na pewno są nieodłącznym elementem Twojego przygotowania się do podjęcia treningu biegowego, ale o tym już w kolejnej części…

Wróćmy zatem do sedna sprawy. Dlaczego?

Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma lepszego odpoczynku na zmęczenie psychiczne, jak zmęczenie fizyczne. Każdy z nas pragnie wolności, uczucia spełnienia oraz samozadowolenia. W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo zamknięci (praca, szkoła, dom, praca, szkoła, dom i tak w kółko), w pewnym momencie dopada nas marazm codzienności i nie mamy ochoty na nic innego poza pójściem spać. Bieganie daje wolność, ta godzina w ciągu dnia pozwoli Ci zapomnieć o troskach i problemach, umysł się oczyszcza i w tym momencie nie liczy się dla Ciebie nic innego. To taki umysłowy „restart’’, po którym masz więcej energii i chęci do działania.

Bieganie jest sportem ogólnodostępnym, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, ani opłacania drogich hal sportowych, czy też kortów tenisowych. Mimo to bieganie wymaga niejednokrotnie silnej woli i mocnego charakteru. Wyobraź sobie taką sytuację: masz biegać w poniedziałek, środę i piątek, przychodzi dzień piątego treningu. Jesteś po pracy, wykończony nie masz siły na wyjście na swoje piętro, a co dopiero na bieganie. Na zewnątrz pada rzęsisty deszcz. Wychodzisz na trening? 95% ludzi, których znam powiedziałaby „jutro to zrobię”. W takich sytuacjach wychodzą najtwardsze charaktery, kiedy przezwyciężysz swoje zahamowania w takim momencie, już nic nie będzie w stanie Cię zmusić do przerwania swoich postanowień. Takie wzmocnienie swojego charakteru da Ci większą pewność siebie, wiarę we własne możliwości oraz wzmocni Twoją asertywność. Musisz uwierzyć, że aktywność fizyczna uczyni Cię nie tylko smuklejszym, bardziej wysportowanym, lecz, a może przede wszystkim, pomoże Ci w stawaniu się lepszym człowiekiem. Prokrastynacja dopada każdego z nas, ale to od Ciebie zależy w jakim stopniu sobie z nią poradzisz.

Bieganie uczyni Cię też szczęśliwszym. Im więcej będziesz biegać, tym więcej endorfin wyprodukuje Twój organizm, co wydatnie poprawi Twoje samopoczucie i pozytywne nastawienie do świata. Początki są zawsze trudne, ale za to progres jest najszybszy. Nie dręcz się więc myślami o tym jaki ten trening jest ciężki, ale o tym, jak Twoja wydolność i zdrowie poprawiają się z każdym treningiem. No właśnie, zdrowie. Jaki wpływ na ten niezwykle ważny aspekt naszego życia ma bieganie?

BIEGANIE, A ZDROWIE

Sport ten ma niebagatelne znaczenie dla naszego organizmu, oto 5 głównych zalet biegania i nie tylko:

  • Już po kilku tygodniach regularnego biegania odczuwalna jest poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych – zwłaszcza serca i płuc – oraz układów: krążenia, oddychania, mięśniowego i kostnego.

  • Regularny kontakt z naturą wzmacnia system odpornościowy organizmu. Choroby przeziębieniowe, które tak dokuczają wielu ludziom, przestają być problemem u systematycznie biegających.

  • Stopniowo zwalcza się nadwagę i łatwiej można utrzymać wagę prawidłową, a to właśnie skutki nadwagi są dzisiaj, obok chorób nowotworowych, najpoważniejszą przyczyną komplikacji zdrowotnych.

  • W biegu łatwiej rozładować napięcia nerwowe i pokonać stresy, które są zmorą naszych czasów.

  • Biegacz jest dużo sprawniejszy od swoich nie biegających rówieśników. Biegając regularnie, dłużej zachowujemy młodość, spowalniając naturalne procesy starzenia.

Sam zatem możesz zauważyć, że plusów jest zbyt wiele, aby dalej zwlekać z rozpoczęciem treningu biegowego. Mam nadzieję że mała iskierka już się w Tobie rozpaliła i nie możesz się doczekać pierwszego treningu. Zacznij już teraz! Już wkrótce pojawi się kolejna publikacja z tej serii, a będzie ich mnóstwo, ponieważ o bieganiu można rozmawiać godzinami. Jeśli nie wiesz jak zacząć, potrzebujesz porad, jeszcze większej motywacji, bądź po prostu nie możesz się doczekać kontynuacji w postaci kolejnej publikacji, zapraszam do kontaktu, chętnie podzielę się swoją wiedzą i pomogę Ci w osiągnięciu celów.

„Biegacz to nie ten, kto szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce.” Marc Buhl

Facebook - Untitled

Wyróżnione Posty
Ostatnie Posty
Archiwum